Ostropest jest rośliną która od wielu setek lat stosowana jest w naszej kulturze. Bardzo często stosowany był jako dodatek do wina (mając uszlachetnić jego smak) oraz piwa. Roślina to rośnie dziku, a ze względu na podobieństwo do ostu, dość często jest mylnie traktowana jako chwast. Wszystkie pożądane minerały i wartości odżywcze, znajdują się jednak w nasionach. Nie należy jednak szukać go na własną rękę, gdyż przygotowanie oleju wymaga odpowiednich maszyn oraz filtrów. Nasiona ostropestu nie są łatwe w obróbce, dlatego też latami był spożywane w całości.

Stosowanie zewnętrzne

Olej z ostropestu stosowany może być do łagodzenia ran i oparzeń. Oczywiście, mowa tutaj o płytkich ranach i niedużych oparzeniach. Szczególnie warto stosować je u osób starszych, u których samoregeneracja zachodzi wolniej. Olej ten, pomoże przyśpieszyć proces gojenia. Stosowanie go na skórę, pomoże również w okresie zimowym. Po powrocie do domu, należy nałożyć na odsłonięte elementy skóry cienką warstwę oleju i delikatnie go wmasować. Pomoże to w zachowaniu jędrności skóry, pozwoli uniknąć wysuszenia i podrażnień. Nie należy jednak po zastosowaniu oleju narażać od razu skóry na niskie temperatury, proces wchłaniania, powinien zachodzić w cieple.

Minerały

Olej z ostropestu należy spożywać bez obróbki termicznej. W takiej formie, ten produkt będzie zawierać takie minerały i składniki odżywcze jak:

  • kwasy organiczne
  • sole mineralne
  • witaminę c
  • garbniki
  • sylimarynę

Dzięki temu, olej ten jest niezwykle zdrowy. Nie należy jednak przekraczać zalecanej dawki spożycia (1-2 łyżeczek dziennie), gdyż efektem ubocznym mogą być bóle głowy oraz zgaga. Efekty te, jednak występują wyłącznie po zdecydowanie zbyt dużym i regularnym spożyciu oleju. Olej z ostropestu uznawany jest za produkt bezpieczny zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Stąd też często są zalecane w diecie dla maluchów, gdy są one narażone na obniżoną odporność.

Pozytywne działanie

  • Olej z ostropestu pomaga wątrobie się regenerować, reguluje jej pracę oraz zapobiega stanom zapalnym. Uważa się, że warto spożywać ten produkt przez przynajmniej kilka dni, jeżeli wcześniej mocno się obciążyło wątrobę.
  • Pozytywnie wpływa na wzrok, pomaga na przesuszone gałki oczne.
  • Dzięki obecności fitosteroli, pozwala obniżyć cholesterol

Wielu naukowców uważa, że olej z ostropestu może być również stosowany w terapii nowotworowej. Nie ma jednoznacznych badań, które potwierdziły lub zaprzeczyły tej teorii. Naukowcy są jednak zgodni, że ze względu na brak negatywnych skutków, można śmiało spożywać go zapobiegawczo. Nie należy jednak zawierzać zbyt mocno samej diecie, i regularnie się badać.